Kõige esimese asjana tahan vastata hoopis ühele olulisele küsimusele. Misasi see VAS on?
VAS on kolme erineva võistlusklassi koondnimetus. Nõmme Välk – täiskasvanud ja segatiimid. A. Salupere nimeline luureretk – noorte kotkaste võistlusklass. Athena retk – kodutütarde võistlusklass.
Kuna tänased peakorraldajad, Joel ja Maria Rillo on olnud seotud läbi ajaloo kõikide erinevate Kaitseliidu üksuste tegemistega siis on ju täiesti loomulik, et võistluski korraldatakse kõigile. Meie suurem eesmärk, mis sel aastal sai kuvatud ka embleemile on see, et ühendada kõiki erinevaid osapooli tegema ühte asja. Me oleme tegelikult kõik üks, nii noored kui täiskasvanud, naised ja mehed. Me ajame siin Nõmmel, Tallinnas, Eestis kõik ühte asja. Ja mitte ainult ei aja ühte asja, vaid oleme ka uhked selle üle.
Nüüd aga võistluse juurde.
Võistlustrass oli sel aastal kiirem kui eelmisel ning kohati kujunes see kiireks jooksmiseks punktide vahel. Kuna asume Tallinnas ja siin rohealasid ja metsamassiive eriti pole, siis keerutasime võistlejaid Harku terviseradadel. Kellele meeldis, kelle jaoks oli igav, aga mõned võistkonnad oskasid sellest võtta parimat. Kerge jalutuskäik valgustatud pargis.
Aegade jooksul oleme koondanud enda ümber tõelisi fänne, kes juba nüüd valmistavad oma punkte ette järgmiseks aastaks ning lihvivad seda parimaks võimalikuks. Nii sai ka meie rajal olnud teine punkt vaieldamatult võistlejate lemmikuks. Tegijad panustavad sellesse igal aastal maksimaalselt. Siit tuleb sisse ka Kaitseväe sidusus, sest just nemad on meie noorte järelkasv Eesti Kaitseväes, kes alati tulevad tagasi oma juurte juurde Nõmmele, kust kõik alguse sai.
Ülevaade punktidest, millest osa on saanud juba pika ajalooga traditsiooniks, aga teised on täiesti uued ja omapärased. Pimekiri, ohtlike jäätmete matmine, takistusrada, side, füüsika või nutikuse ülesanne, triaaž, organisatsiooni tundmine, meeskonnatöö ja laskmine, esmaabi, seeneralli, sibulate koorimine, Nõmme teemaline viktoriin ja lõpujooks.
Kuna Nõmme korraldab iga-aastaselt ka orienteerumist, siis kasutasime juba üleval olevat rada eraldi punktina.
Võistluste peakohtunikuks oli meil sel aastal Nõmme malevkonna endine pikaaegne pealik Aivar Pilv, kes oli ka Nõmme Välgu algusaegade juurdes. Ta mainis, et alguses oldi õnnelikud juba siis kui oli 5 võistkonda keda rajale saata. Sel aastal oli ennast kirja pannud ja osales kokku 30 võistkonda erinevates klassides ning otseselt Nõmme Välgul oli 13 võisktonda.
See võistlus saab ja on korraldatud tänu kümnetele vabatahtlikele, kes aasta aasta järel tulevad ja on valmis panustama. Meie suurepärane vastutegevuse juht Paul Põldmäe, kes sai selle rolli endale täiesti juhuslikult ning on olnud kõigil järgnevatel aastatel alati kohal ning andmas oma parimat.
Meie punktikohtunikud, kes sageli veedavad metsas mitmeid tunde – ühe punkti lahtioleku aeg ulatud 7–8 tunnini, teinekord läheb sinna sisse ka tunde ettevalmistust ning planeerimist.
Sel aastal oli meil esimest korda üleval päris staap, koos päris staabi assistentidega ja ma pean ütlema, et neil oli isegi päris oma kell, mis seinale pandi. Kui äge see on! Megasuured tänud!
Ja alati on kaasatud palgalised, kes viimasel hetkel võtavad vastu meie dokumendid ja kooskõlastavad neid. Kuidagi jõuab ju meieni toit ja auhinnad – selle taga on imeline noorteinstruktor Liis Põrk.
Kogu võistluse teevad ikkagi võistlejad, sest teieta poleks meil midagi korraldada. Sellel aastal osales kokku üle 180 inimese erinevas rollis. See number läheb iga aastaga järjest suuremaks.
Megasuur tänu kõigile! Järgmisel aastal kohtume!
PILDID – Pilte on lubatud kasutada nende autoritele viidates. Silver Jaanison!
TAGASISIDE – kui sa pole veel tagasisidet andnud, siis nüüd on sul see võimalus.
TRÄKKER – saad vaadata võistluse kulgu träkkeritelt.
NÕMME ORIENTEERUMINE – Tule võta osa!
Piltide autor Silver Jaanson.