Eesti toidu kuu sõduritelkides

[su_youtube url=”https://youtu.be/wTY0AZ9T8sc” width=”540″ height=”780″]

Meie pikaajalise koostööpartneri Kaitseliidu Tallinna maleva Nõmme malevkonnaga on Kadaka lasteaia õuele juba neljandat aastat loodud alternatiivne õpikeskkond välitelkide kujul talviseks sesooniks.

Selle aasta telgitegevuste fookuses oli veebruar kui üleriigiline eesti toidu kuu. Juba eelnevalt pidasid õpetajad üheskoos lastega nõu, milliseid roogi valmistada ja mida nad selleks vajavad. Oluliseks peeti, et tooraine oleks suuremal määral Eesti päritolu.

Üks asi on süüa valmistoitu, hoopis teine aga toitu ise valmistada. Lapsed võtavad elamusrikkas keskkonnas märkamatult omaks kasulikke toitumisharjumusi ja on valmis proovima ka seda, mille peale teine kord nina krimpsutatakse.

Rühma jaoks on üks söögitegu omaette projekt. Lapsed kogesid kõiki etappe alates ahju kütmisest ja menüü planeerimisest poes käimise, toidu (ette)valmistamise, koristamise ja nõudepesuni välja.
Iga toiduprojekti saatis oma „lugu“. Seoseid loodi talueluga, muinasjuttudega, sõdurijuttudega.

Toidu valmistamiseks oli rühmadel kasutada õuegrill ja telgi buržuika.Valmisid kama ja grill-leib ise kokku klopitud võiga, pannkoogid maasikamoosiga, juurvilja grillvardad ning kõikvõimalikud toorsalatid. Mekiti õunakompotti grillitud sepikukuubikutega. Keedeti putru ja kibuvitsateed. Vabariigi aastapäeva puhuks valmistati küpsisetorti ja „maltsateed“. Omaette vaatamisväärsus oli kilude puhastamise protseduur – mis kõik ühe kilu seest välja ei tule! Lõpuks jõudis siiski midagi ka leivale.

Telgis oli võimalik kasutada ka lihtsaid külmtehnoloogilisi võtteid. Näiteks jäätise valmistamiseks segati kokku vahukoor, marjad ja mahl. Külmkapiefekti jaoks kuhjati jäätisenõu peale müriaad jääkuubikuid ning kaeti need omakorda käterätiga. Poole tunni pärast said lapsed maitsta oma kätetöö vilju.
Läbi selliste käed-külge tegevuste ennetame laste võimalikke sooritushirme. Mängulisus sellise struktureeritud tegevuse juures kasvatab laste ettevõtlikkust, otsustusvõimelisust, iseseisvust ja meeskonnatööoskust.

Maili Vaarpu
Kadaka lasteaed

Toimetaja