Talvine üleelamine

Jagu teeb rutiinset patrulli talvises metsas. Ei midagi erilist kuni… korraga on selge, et võitlejad peavad öö veetma metsas vaid kaasas oleva varustusega. Ülevalt saabub käsk 48 tundi vastu pidada.

Toimub kiire reorg. Vaadatakse üle olemasolevad vahendid ning hinnatakse võitlejate olukorda. Kiirelt käib teadlik jaoülem üle nipid kuidas külma saanud ihuliikmeid soojendada. Kõik tõstavad oma toidu ühte hunnikusse ning see jagatakse võrdselt kõigi vahel ära.

Järgmiseks ehitatakse omale ööbimiseks esmane kiire ööbimiskoht. Lõke üles ja kõik magama.

Leia pildilt kolmas võitleja!

Une kvaliteet sõltub suuresti sellest kui pehme on ase ja õigesse kohta tehtud piisav lõke.

Varahommikul saab jagu käsu oma praegune asukoht maha jätta ning suuskadel liikuda uude asukohta. See asub teisel pool järve. Jaoülem võtab vastu riskantse otsuse, et minnakse otse üle järve. Ringi minek kulutaks liialt aega ning oleks liialt pikk ja kurnav. Ettenägelikult pakitakse vahetustiided veekindlalt. Sest juhtub see, mille juhtumist keegi ei oota. Jää praguneb ja võitlejad leiavad ennast jäises vees.

Õnneks on kõik valmistunud ning veekindlast kotist leiab kuivi oksi ja kasetohtu, et kiirelt lõkked üles teha ning riideid vahetada.

Ilm võitlejaid ei hellita ning sel korral otsustatakse teha juba korralikud ööbimiskohad.

Õnneks oli lume sulatamiseks kaasa võetud padjapüür.

Nagu sa aru saad, siis pole selline olukord kuigi ebatõenäoline ning ainult õige ettevalmistus aitab sellistes olukordades ennast hästi tunda ning isegi ellu jääda. Keha mäletab. Ehk siis kui sa kogenud instruktorite juhtimisel oled kõik selle läbi teinud ja teada saanud, mis tunne on jääauku kukkuda ja kuidas pärast märjad riided kuivade vastu vahetada, siis on sul võimalus ka päris olukorras sellega hakkama saada.

Läbilõikavalt külm tuul ja pidev lumesadu ei teinud kursantide elu lihtsamaks, aga õppusel ei peagi lihtne olema. Samas, vaadates perspektiivi, eelmise aasta väljaõpe toimus keset hullu talvetormi, kus teed olid läbimatud ja kõik normaalsed inimesed viibisid sel ajal kodus.

Mis kõik veel väljaõppe käigus toimub ja kuidas see üleelamine käib saab alguse suvise SERE osalemisega. Nõmme malevkond korraldab järgmist juba sel aastal. Kui suvine üleelamine on läbitud, siis on aeg ennast talvisele kirja panna ning saada suurepärane kogemus.

M. Rillo