Tankipurustajad Siilil

Õppus Siil andis Tankipurustajatele nii palju elamusi, et seda kõike pole sõnades võimalik lühidalt edasi andagi. Aga proovin kokku võtta.

Ei osanud loota, et saame nelja päeva jooksul sellise sisutiheda paketi. Algselt oli meile lubatud vaid seda, et osaleme Odadega lahinglaskmistel. Kui aga 4. mail Keskpolügoonile jõudsime, pakkus Kaitseliidu Kirde lahingugrupi ülem meile võimalust osaleda kuni lahinglaskmiste alguseni 1. jalaväebrigaadi taktikaharjutuses, kus lõid kaasa ka liitlaste soomusüksused. Olime hea meelega nõus ja veidi aja pärast saimegi viivituslahingu käsu. Tankipurustajad jagunesid kaheks poolrühmaks ning tegutsesid edaspidi kahe kompanii juures eri suundadel.

Kauplesin pataljoniülemalt välja võimaluse kasutada lisaks Odadele ka Kustisid, sest on teada, et Keskpolügooni maastik enamuses odaviset ei soosi ning vaja on ka lähimaatankitõrjerelvi. Eri relvi kasutades saime harjutuse tulemusena saagiks ühe tanki ja kaks lahingumasinat; Tankipurustajate hulgas kaotusi ei olnud.

Samal ajal, kui lahingüksused eesliinil tegutsesid, harjutasime rühmavanemaga täiendava varustuse tõukamist eesliinile, mis osutus rühma hajutatuse ja lihtsate ühenduste puudumise tõttu  parajaks pähkliks (kõik ühendusteed olid ju mineeritud, krt). Sidemehed omakorda katsetasid lahendusi kauge maa tagant side saamiseks ning vaba aega kasutas sidemees Danel selleks, et kuulata võimalusel pealt vastase sidet – midagi sai isegi kuuldud…

Pühapäeva varahommikul saime võitlejatest hooliva rühmavanema initsiatiivil loa lahingtegevusest lahkuda, et end enne lahinglaskmist välja puhata – ei saa öelda, et taktikaharjutuse ajal oleks uneaega just ülearu antud, kahte-kolme tundi ööpäevas peeti piisavaks. Hiljem seadis end admin. laagris meie kõrval sisse brittide tankiüksus: kaks verivaenlast lahinguväljal – tank ja tankitõrje – said nüüd võimaluse vennastuda. Juttu jätkus ja tankistid palusid tankipurustajatelt koguni küüti, et Tapalt endale pitsasid tuua. Miks nad tankiga ei läinud, mina aru ei saa – mõnes riigis küll käiakse… Täitsa imelik.

Ja siis saabus kulminatsioon – esmaspäevane lahinglaskmine kõigist Kaitseliidu lahingugruppide kasutuses olevatest torudest. Aga sellest kõnelgu juba pildid (kamraadide erakogud) ja video.

Tankipurustajate hääletoru Lõustaraamatus on endiselt Tanki Purustaja.

Tankipurustajatega liitumise huvi korral kirjuta raigo@adepte.ee.

Tankipurustajate ninamees

Siil 2018
Verweile doch, du bist so schön! (Panzer)Faust
Siil 2018
Sõbralikud “mammutid”
Siil 2018
Nii see käib (lavastastud)
Siil 2018
Kärbsed (väljastastud moona) hunniku ümber
Siil 2018
Sihtur vaatab kalgisilmse surmaga tõtt
Siil 2018
Tuld!
Siil 2018
Tankipurustaja
Siil 2018
Tüdrukud tegid laskmist oodates maastikumudeli

Raigo Sõlg