Töll vibutas taas rusikat

Töllu Rusikas 2022 toimus kokku lausa 5 päeval – 20.-24. oktoobril – , millest Kaitseliidu õppurkoosseis osales 21.-23. oktoobril. Nõmme Tankipurustajate esindus oli eelmiste aastatega võrreldes oluliselt suurem, sest sel korral oli Kaitseliidu ainsal tankitõrjealasel õppusel teemaks mitte TT-lahingud (seal oleme olnud nii instruktorid kui ka mõne Odaga lahingutes toeks), vaid tankitõrjujate pioneerialaste oskuste täiendamine.

Instruktoriteks olid ainult liitlastest profid – prantslased ja britid – , kes saabusid Saaremaale muljetavaldava arvu isikkoosseisuga ja tehnikaga, sh tankid Challenger 2, mis panid proovile Kuivastu-Virtsu liinil kulgeva praami „Tõll“ ja saarte kandevõime.

Challenger 2 (foto: Kadri Paomees)
Prantslased saabuvad Tõlluga Töllule (foto: Timmo Saarestik)

Õppus ise oli üles ehitatud õppekohtade põhimõttel, mille vahel erinevatest KL malevatest saabunud TT-võitlejad roteerusid. Õppekohtadel harjutati järgnevat:
1. Jao koosseisus soomusvastane varitsus ilma TT-tõketeta;
2. TT-miinivälja rajamine (briti demineerijad omakorda harjutasid nende hilisemat demineerimist);
3. Raidtõkke rajamine (selleks oli reaalne luba metsa langetada). Samas õpikohas tutvustasid briti tankikütid ka TT-raketiheitjat NLAW ja võitlust sellega;
4. Tankivastane varitsus suundmiinidega M-14 ja Javelini lõppakordiga. Varitsusse sõitsid Challengerid ning ülesanne oli nende „eluküünal“ kustutada.

Britid otsimas meite miine, taamal piilub Mastiff (foto: Tankipurustajad)
Briti TT-meestele Eesti “akordionikott” meeldib (foto: Tankipurustajad)
Esimene sai suundmiiniga tabamuse – mobility kill (foto: Tankipurustajad)

Kuigi kõik õpetatavad teemad on igale tankitõrjujale ääretult olulised (meil ei pruugi alati abikäsi olla võtta), siis Tankipurustajate jaoks sai tordiks kirsi all muidugi viimane ülalloetletutest. Eks olid ka briti TT-mehed üllatunud, kui viimasena ilmus nende juurde reaalne Javelini üksus koos oma relvadega ning puudus vajadus selle relva kohta selgitusi jagada – võis kohe tööle hakata.

Tankipurustajate viimane võit sel õppusel oli lõpurivistusel otsekontakti loomine praegu Eestis resideeruva briti TT-kompaniiga; loodame nendega nende siinviibimise jooksul ühiselt midagi toredat ette võtta.
Töllu Rusikat korraldav initsiatiivgrupp on juba kokku leppinud, et järgmisel aastal keskendume taas lahingoperatsioonidele. Loodan väga, et tankid on ka järgmisel aastal kohal, sest Javelinid igatahes on!


Vennaskond (foto: Kadri Paomees)
Koju! Meie pärast süvist ümber arvutama ei pidanud (foto: Tankipurustajad)

Tankipurustajad

Raigo Sõlg