„TT *, tule appi, vaenlane on maale tulnud!“

26.-28.10 madistasime taas kord (juba neljas aasta) Saaremaa tankitõrjekahuriallüksuse kursusel. Õppuse legendi järgi oli vastase eelväeks olev, tankirühmaga tugevdatud rood maabunud Triigi sadamas ning nende tahe oli liikuda Kuressaare peale ja tagada sillapea loomine suuremate üksuste saabumiseks.

Et esmakordselt olid õppusele kaasatud tankid, siis saadeti mandrilt Saaremaa malevale toeks Odamehed. Lisaks sellele olid sinistel kasutada miinipildujad, jalavägi ja luuregrupp.

Vastase poolelt valmistas peamist muret nende suur termovaatlusvõimekus nii maal kui õhus. Siinkohal tuli sinistele appi ilm – see oli nii sant (optimistid ütleksid, et „sadas küll lakkamatut vihma ja lörtsi, aga see-eest puhus tormilaadne külm tuuleiil“), et vastase õhutugi jäi kasutamata. Ütle siis veel, et sant ilm pole meie õnn… Ometi valmistas kõvasti peavalu vastase maapealne termovaatlus, mida teostas üks Oda meeskond.

Kokku korraldati vastasele 4 erinevat varitsust, sh üks öisel ajal. Saagiks langes 3 tanki ja mõned soomukid, mis kindlasti vastase edasiliikumise seiskas. Samas tuleb tunnustada ka vastast, kes, kasutades termovaatlust ja mõnel juhul teistsugust taktikat kui siniste eeldatu, saavutas kohati märkimisväärset edu.

Nüüd oleks aga paslik kõigile meelde tuletada vanasõna, et ära hõiska enne õhtut. Ühel lisatud pildil on näha soomuk, mis hoolimata varitsustest jõudis vastase seatud eesmärgile. Soomuki komandör oli tulemusega (võit on ju käes!) nii rahul, et ei andnud isegi soomukis olnud jalaväele korraldust jalastuda ja ringkaitsesse asuda. Pilt on tehtud hetk enne soomuki hävitamist Oda meeskonna poolt, sest „/—/ juba vihises Jaanuse mõõk õhus ja naerja pea nuttis verd mullasse“ (E.Bornhöhe „Tasuja“) …

Hetk hiljem: Rest in Pieces
Varsti peaks tulema
KÜ pärast lahingut: Sina, tõbras, lasid mööda, jah?
Vahekokkuvõte

Aitäh kõigile malevatele, kes oma võitlejad ja soomukid sellele õppusele juurde andsid! Kohtume juba järgmisel aastal samal ajal.

Väga uhke kajastuse andis ettevõtmisele uudistesaade „Reporter“ (Kanal 2) video vaatamiseks kliki alloleval pildil:

tankipurustajad, javelin

Tankipurustajatega liitumise huvi korral kirjuta raigo@adepte.ee.

Tankipurustajate ninamees

_____________________________

* “Töll, töll“

Raigo Sõlg