Staabikaitserühma Mägrad Erna matkal 2023

04.-06.08.2023 toimus juba 24. Erna matk, mis pakub osalejatele väljakutseid, põnevust ja visaduse proovilepanekut.  

Staabikaitse meeskond, meeskonna nimega Mägrad, koosseisus Maili Vaarpu, Kristi Ploom, Priit Tammekänd, Ergo Laid, Henri-Rene Kuningas ja Rainer Kaar olid täielikud Erna-neitsid ja võtsid väljakutse vastu ilma igasuguse eelinfota, mis neid ees ootab. Läbimiseks valiti linnulennult 35 km pikkune Tümleri rada, mille pidi läbima 24 tunni jooksul. Eesmärgina otsustati mitte tulemusi taga ajada, vaid rada lõpuni läbida. Etteruttavalt võib mainida, et linnulend ei ole absoluutselt kooskõlas tegeliku eluga, sest kõndida ei tohtinud mööda mustkattega teid, läbi viljapõllu minek oleks erakordselt näotu põllumehe suhtes jms. Niisiis kujunes tegelik teekond märkimisväärselt pikemaks.

Meeskonna start oli 05.08 kell 06:40. Stardis anti meeskonnale kaart koos esimese punkti koordinaatidega, tee punkti jõudmiseks tuli valida ise. Peale punkti ülesande täitmist saadi taas järgmise punkti koordinaadid. Koordinaadid tuli arvutada NATO standardis 6-kohalise koodi põhjal ja Mäkradel oli valideerimissüsteem ehk neljasilmakontroll paigas. Kaks meeskonnaliiget arvutasid iseseisvalt koha välja ning seejärel kontrollisid omavahel. Olukorda, et meeskond oleks sattunud valesse kohta, ei tulnud kordagi ette.  

Kuna rajal oli ka vastutegevus, tuli olla eriti tähelepanelik, et mitte kaotada väärtuslikke elusid ning nentigem, võssi tuli hüpata ja kaarega minna õige mitmel korral. Vastutegevuse eest peitu sai mindud täpselt nii, nagu taktikaline õpetus ette näeb: korralikult ja sügavale.

Meeskonna lahendada oli teekonna valimise dilemma. Esimene võimalus oli liikuda vastutegevusele märkamatult mööda metsa, mis oli täielik padrik ja võttis tempo korralikult maha ning leiutada pilgeni vett täis laiade rabakraavide ületamise võimalusi. Teine variant oli  loota kruusateedele, kus võis liikuda ka vastutegevus. Samuti sai varakult kokku lepitud ühtlases liikumistempos, et ennast mitte ennatlikult väsitada.  Kusjuures tähelepanek: vaadeldes teisi meeskondi ülesandepunktides, siis võis teha kiire järelduse, et Mägrad olid võistkonna keskmise vanuse poolest ilmselt kõige vanem meeskond võistlusel.  

Õnneks ei tule alati vanus üksi, vaid vanus tuleb koos tarkusega. Need võistkonnad, kes retke alguses Mäkradest mööda jooksid, jäid valdavalt retke teises osas Mäkradest kaugele maha. Seega toimis suurepäraselt taktika: ära uputa oma vaenlaseid, vaid istu rahulikult jõekaldal ja oota, kuni nende laibad mööda ujuvad.

Punkti kohale jõudes lasti esmalt kuuldavale meeskonna hüüd: „Määägraad! Söömaa!!!” Kokku oli rajal 10 tegevuspunkti, kus sai lahendada põnevaid ülesandeid. Näiteks escape room seafarmis, vooluvõrgu ühendamine ca 8 meetri kõrgusel, slackline läbimine, airsoftiga täpsuslaskmine, searupskite söömine, esmaabi andmine, keemiapääste, laulude äraarvamise pantomiim, lasterkiire suunamine märklauale peeglite abil jpm. Osalised toovad eriti meeldejäävatena välja seafarmi escape, mille kiire ja elegantne lahendus teenis maksimumpunktid. Samuti kiidusõnad meditsiinipunktile, kus rakendatud oskused on kahtlemata vajalikud ka igapäevaelus. Olgu mainitud: bloodswipe on ülioluline ka tsiviilis! Soolata keedetud searupskid gurmeepunktis tekitasid terves meeskonnas hetkeks vastupandamatu soovi hakata veendunud veganiteks, kuid lõpuks läksid alla nii seaaju ja neer kuni munandini välja. Küsimusi tekitas virtuaalne orienteerumine iPadide abil, mille toimivust kohapeal ilmselt eelnevalt ei kontrollitud ning kogu krempel läägas vägevalt, aga korraldajate püüd välja tulla uute huvitavate lahendustega on kahtlemata tore.  

Punktidevahelise rännaku meeldejäävama vahejuhtumina võib tuua Pirita jõe ületamise. Kuna silda kasutada ei saanud, sest vastutegevus oli ees, leidsid Mägrad koolmekoha, kust teisele kaldale saada. Põhjamudas asuv kivi kohtus salakavalalt ühe meeskonnaliikme suure varbaga. Tõepoolest, üks meeskonnaliige läbis teise poole matkast, ca 25 km, kinniteibitud varbaga, millel küüs totaalselt lahti!

Raja lõpus oli võimalus teenida boonuspunkte läbides rogain orienteerumisrada, aga kuna Mäkrade eesmärk oli Tümleri rada läbida ja mitte tulemuse peale tõmblema minna, siis jäeti see vahele. Pealegi ei avaldanud võimalus kesk pimedat ööd uuesti mööda kraave ronima minna enam mingisugust vaimustust. Finišisse jõudsime 06.08 kella 02:40 paiku.

Üldkokkuvõttes saavutasid Mägrad 6. koha 16st Tümleri rajal osalenud võistkonnast. Teekonna kogupikkuseks kujunes 59 km, ametlik raja läbimise aeg 19:24:44.  

Järgmist korda planeerides on mõistlik varakult mõelda jalgade tervisele nii eelnevalt kui rännaku ajal. Korralik sokk ja saabas mängivad olulist rolli. Samuti tasub jalakrampide ennetamise huvides umbes kuu aega enne üritust süüa igapäevaselt banaani ja tarbida magneesiumi. Puukide tõrjevahend on mõistlik pidevalt ligiduses hoida (Mägrad leidsid kokku 4 puuki). Samuti on hea mõte varustada end piisava hulga joogivee ja snäkkidega. Neid nelja punkti meeles pidades lippavad Mägrad järgmisel retkel kahtlemata kui noored hirved.

Fotod Liis Sulbi ja Maili Vaarpuu.

Tekst Maili Vaarpuu


M. Rillo