Staabikaitsjad staabi kaitsel ehk higi, lörts, unevõlg … ja saksa televisoon

30.01 kuni 01.02 toimus suuremat sorti staabikaitse harjutus, kus Nõmme malevkonna staabikaitserühm, toetatuna Akadeemilise malevkonna sidegrupist ning Nõmme malevkonna tagalarühma transpordigrupist, harjutas pataljoni staabi üles seadmist, “hüpet” ning julgestust koos kõige sinna juurde kuuluvaga. Tegemist oli esimese erialaspetsiifilise õppusega sedalaadi koosseisule. Meie tegemisi jälgis kõrvalt sel korral saksa televisioon ZDF.

tele

Kogunesime juba reede õhtul, kuna planeeritud programm oli omajagu sisutihe. Õhtu jooksul saime teoreetilise ülevaate, kuidas toimub staabi ülesseadmine ja selle kaitse. Samuti oli vaja komplekteerida kogu staabi varustus, mida keegi varem teab-mis-ajast laost väljagi võtnud ei olnud, välja õpetada autojuhid ning sidemehed jne. Kui varustus oli komplekteeritud ja iga meeskond vastavalt oma erialale järgmiseks päevaks vajalikke teadmisi omandanud, tuli ööbimiseks valmis seada ka telklaager. Saime oma tegevustega üsna kiiresti hakkama, nii, et juba kella 3-ks öösel olid kõik tegevused tehtud ja võis rahulikult puhkama minna. Välja arvatud need kes pidid patrullis olema või telgis ahjutuld valvama.

tund

Laupäeva hommikul kell 07.00 oli äratus ja värsked ning puhanud staabikaitsjad olid valmis tegudeks. Peale käskude saamist pandi laager kokku ja liiguti etappide kaupa väljaõppealale Männikul.

Väljaõppealale jõudes alustati koheselt staabi üles ehitamisega ja tagati selleks ka vajalik julgestus. Vaatamata asjaolule, et tegemist oli alles esimese taolise õppusega, saadi staap koos kõigi sideühendustega ning vajaliku maskeeringuga püsti ettenähtud ajaga. Kuna oli teada, et vaenlane ei maga, pidi rühm tagama ka oma tegevustele piisava julgestuse nii ettevalmistustegevuste ajal kui tegeliku staabikoosseisu kohale saabumisel.

autojuhid

Et staabikaitse rühm ei ole veel täielikult mehitatud (seega kõik uued liikmed on teretulnud), oli olemasolevate jõududega julgestustegevus üsna vastupidavust nõudev väljakutse. Peale 8 tundi patrullis ja postidel olemist sai ka meie jagu kaks tundi puhkust soojas telgis. Selle asemel, et üritada puhkuseks antud ajal tukkuda, tekkis telgis oleval tarkadeklubil äärmiselt filisoofilised arutelud teemadel: kus asus Eestis viimane piimabaar ning mida sealt tellida sai ja kas malevalane kellel on katelok, võiks olla ka jao lokulööja.

väravas

Enne kui jõudsime viimase teema lõppjäreldusteni, toimusid staabi alal suuremat sorti plahvatused, millest võis järeldada, et staap oli sattunud rünnaku alla. Koheselt anti häire ja tormasime telkidest välja varasemalt ettenähtud positsioonidele.Telgist väljumise kiirus oli muljetavaldav, kuna isegi minu kiivri rihm otsustas pingele järele anda ja tükkideks laguneda. Kui kiiver leitud ja positsioonidel kohad sisse võetud, saabus haudvaikus. Kuna oli juba üsna hiline aeg oli väljas kottpime. Nähtavus oli umbes 20 m ja taevast tuli mingit lörtsitaolist ollust. Peale 15 min passimist ja pingasalt pimedusse vahtimist, hakkasin igas puus vaenlast nägema. Mingi hetk nägin, et üks puu OLYMPUS DIGITAL CAMERAotsustas teisest eralduda ja hakkas otse meie suunas liikuma, sama tegid ka mõned järgnevad puud. Mõne hetkepärast sain aru, et tegemist on tõenäoliselt vaenlasega. Kuna nemad meid ei näinud jõudsid nad meist umbes 10-15 m kaugusele, kuni andsime käsu neil peatuda ja ennast tuvastada. Meie käsklustele nad ei allunud, mispeale algas tulevahetus ja vaenlane löödi tagasi. Sama kordus umbes 30 min pärast kõrvalpositsioonidel, kus vaenlane jooksis otse meie positsioonil olevate võitlejate ette. Seega vaatamata esmasele üllatusrünnakule, löödi ülejäänud vaenlase katsed staabis segadust tekitada tagasi. Öösel kella 2-ks oli selge, et vaenlane on lõplikult tagasi löödud ja häireolukord lõppes. Peale patrulli (kus oli tunda, et põlved enam hästi ei lukustu) ja ahjutule valvamist sai juba kell 5 silma looja lasta.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Järgmisel hommikul oli 7.00 äratus. Vahepealse mõne tunniga oli maha sadanud korralik lumi, mis kattis kogu staabi ja seda varjanud kamuflaaži. Ilus oli küll vaadata, kuid seda raskem lume all olevat staapi kokku pakkida. Kuna motiveeritud kaiitseliitlastes oli energiaressurssi veel piisavalt siis kella 11.00ks olime juba kokkupakitud staabiga Plangus. Staabi varustus tagasi lattu, relvad puhtaks ning saigi rampväsinuna, kuid kogemusevõrra rikkamana koju sauna minna.

Talve lõpuni oli jäänud veel 48 päeva…

Indrek

Kui sulle pakuvad huvi staabikaitserühma tegemised või soovid meiega liituda, loe enamat siit: https://malevkond.ee/malevkond/staabikaitseruhm/

Nõmme