Tagalarühma suvi ja sügis

Palju erinevaid õppusi – nii võib kokku võtta tagalarühma suve ja sügise. Maist oktoobrini osales tagalarühm Põhja maakaitseringkonna aasta suurõppusel Hunt, käis laskmas, seda nii tiirus kui lahinglaskmistel, ning lisaks sellele korraldas veel mitu eripalgelist õppust. Nende hulgas peeti septembris, vahelduseks jalaväelastena, maha ka üks korralik kaitselahing.

Ilmselt näitab see tagalarühma paranenud oskusi, aga lühikesed suurõppused üksust enam väga higistama ei aja ning tegevus üleliia uneaega ei söö. Nii et Hunt möödus rühmale üsna rahulikult. Põhitegevused said tehtud, ehk paiknemisala rajatud ja julgestatud, teised üksused varustatud ning põnevust tekitasid peamiselt kohtumised vastase rollis olnud brittidega. Seda nii enne lahingute faasi, tutvudes nende tehnika ja taktikaga kui ka lahingute ajal, tõrjudes üksikuid jalaväekompaniidest mööda pääsenud lahingumasinaid, mis üksuseni välja suutsid murda.

Rühma üritustena sai enne suve meelde tuletatud ja harjutatud ka meditsiinitaktikat, mis “soojal maal” praktikat saanud rühmaparameedikust instruktori käe all oli nii vajalik kui huvitav. Harjutatut läks kohe vaja ka sügisel rühma kaitselahingut pidades. Kuna jalaväetaktikat on aastate jooksul juba omajagu harjutatud, said sel korral selle elemendid ühendatud terviklikuks jalaväerühma kaitselahinguks. Ehtsa õhkkonna loomiseks sai tavapärasele vahelduseks organiseeritud ka jalaväelase ilm. Õppuse esimesel päeval rajati positsioone ning harjutati lahingplaani, samal ajal end alasse imbuda üritava vastase luure ning seeneliste hordide eest varjates. Uus hommik algas rühmale ootusärevalt positsioonidel rünnakut oodates. Järgnenud lahingute jooksul koges tagalarühm nii edu kui tagasilööke, aga seatud ülesanne sai täidetud ning ENDEX-i järel vastast etendanud staabikaitserühmaga ühist tagasisidet andes, jäid kõik ka õppusega rahule.

Iga-aastased lahinglaskmised sisaldasid seekord varasemast rohkem harjutusi. Lisaks juba tuttava jao planeerimata rünnaku kordamisele sai harjutada ka tegevust varitsusse sattumisel ning kätt proovida uute granaatidega. Miskipärast tulid kõik võitlejad granaadiheitepaigast tagasi kõrvuni ulatuva naeratustega. Tõenäoliselt ei naerata küll harjutusväljaga seotud kaitseväelased, kuna täpsed heited tegid sihtmärkidega oma töö.

Aasta pole veel aga läbi ning väljaõpe jätkub. Aasta lõpus toimuva märksõnaks on seekord tegevus pimedas. Seda saavad kogeda nii autojuhid masinate roolis kui ka kogu rühma isikkoosseis lasketiirus. Alles aasta lõpus vabamas vormis kokkuvõtteid tehes ning järgmise aasta plaanidega tutvudes lülitame valguse uuesti sisse.

Et sellest ise osa saada, pole esimese sammuna vaja teha muud kui liituda Nõmme malevkonna ja tagalarühmaga. Rühma tegemistest saab täpsemalt lugeda siit ning meiega saab ühendust aadressil tagala[ät]malevkond.ee.