“Eelkonnal” lihviti linnalahinguoskusi

Pühapäeva hommikul täpselt 8:30 äratavad rahuliku Sirgala linnakese elanikke lakkamatud automaadi ja kuulipildujavalangud ning kõuekõminat meenutavad plahvatused hoonetesügavusest, päikeses helgivad alumiiniumredelid ning “laigulised” ronivad sipelgatena mööda majaseinu mahajäetud kuid “vastase” poolt hõivatud hoonetesse – käimas on “Eelkonna” viimane kompleksharjutus.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tingliku nimetusega õppus “Eelkonn” on ettevalmistusharjutus sügisel juba traditsiooniliseks kujunenud põhja
malevate ühisele suurõppusele “Põhjakonn”. Ettevalmistusõppust on vaja aga seetõttu, et sel aastal on Põhjakonn esmakordselt linnalahingupõhine, millega kokkupuude tavakaitseliitlasel tihti üsna kasin on. Peale selle toimub sügisene Põhjakonn just selles samas Sirgala linnakus ning “maastikuluure” on kaugema kandi meestele igati kasuks.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tundidepikkuse autosloksumise järel on Ida-Virumaale kohale jõudnud üksused Toompea malevkonnast, Nõmme malevkonna staabikaitserühm, Rapla ja Järva maleva esindused. Kaasas on ka punt kooliõpilasi, kes sooritavad samas oma riigikaitselaagrit. Alguses hellitavalt nimetuse “Tiigrid” saanud noored puhastavad kolmandaks päevaks kõrvuti meie laigulistega maju juba nagu vanad mehed!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Elu toimub adminlaagris, Järva naised valmistavad katlas maitsvaid roogasid ning pakuvad lõunasöögi kõrvale kringlit ja kommi(!). Kuid õppepäev on pikk ja raske – ühe päevaga tuleb vormida noore staabikaitserühma koosseisus paljuski kuu-paar tagasi kokku tulnud uutest, jaanuaris liituntest ning vanadest olijatest toimivad üksused. Ning siis õpetada neile veel ka kõige raskemat lahinguliiki: linnalahingut. Progress on aga silmaga nähtav – hommikupoole hämming asendub peale lõunat juba koordineeritud liikumisega, imitatsioonivahendite mängu toomine lükkab hoobilt paika juba ka varjumise ning taktikalise liikumise. Adneraliin teeb oma töö ning lõpulahingus tormavad ringi juba tõelised linnalahingu vanemhundid, näol võidurõõmus irve – Põhjakonnal näeme, raisk!

PS! Loe lähemalt staabikaitserühmast.

Toimetaja