Paistab, et kunagine torisemine, et miks see Nõmme malevkonna lipp seal paraadil eraldi esile on toodud, on tänaseks õnneks vaibunud. See on ju elementaarne – selleks, et hoida nende motivatsiooni, kes endiselt end ennekõike Nõmme malevkonna kui omaaegse malevaga seovad ja käisel Nõmme malevkonna embleemi kannavad.
Nõmme malevkonna traditsioonide kohaselt käiakse vabariigi aastapäeva puhul erinevates lasteaedades. Seekord tegime otsa laht Nõmmekannikese lasteaiaga.
Kohale jõudsid neli Nõmme Malevkonna kaitseliitlast ja üks Nõmme Squad rühma Kodutütar hommikul kella 10’ks, et mitte segada laste lõunauinakut. Kohe kui Mercedes GD jõudis hoovis peatuda oli aia äär täis lapsi, kes kõik uudistasid saabunud inimesi ja tahtsid kiiresti oma käega imemasinat katsuma tulla.
Kallid malevkondlased,
täna 101 aastat tagasi sündis Eesti Vabariik, see ei toimunud kergelt vaid õnnestus alles mitmendal katsel, andes võimaluse vaielda tegeliku sünnikuupäeva üle ajaloolastele ilmselt aegade lõpuni. Vähe oli tollasel momendil neid, kes uskusid, et üks väike rahvakild maalapikesel, mis gloobusel vaevalt välja paistab, saab olla iseseisev riik impeeriumite vahel.
Teist aastat järjest harjutas tagalarühm veebruaris motoriseeritud rännakut (ja etteruttavalt – see ei jää ka kindlasti viimaseks korraks). Talvised teeolud annavad väljaõppele juurde, tehes masinatega liikumise märksa keerulisemaks ning veeretades kolonni teele erinevaid olukordi, mida üks masinatel liikuv üksus peab oskama kiiresti ja sujuvalt lahendada.
15.-17. veebruaril osalesid Tankipurustajad Kaitseliidu Põhja Lahingugrupi esinduse koosseisus 1. jalaväebrigaadi õppusel Wintercamp (Talvelaager).
Enne õppust anti teada, et eeldatavasti ei ole Odadega õppusel midagi teha, sest keskpolügoonil ei ole odaviskeks piisavalt ruumi. Seetõttu varustasime end sedakorda Kustidega (TT-granaadiheitja Carl Gustav) ja… igaks juhuks ikkagi ka ühe Oda komplektiga (nagu edasi lugedes näete, osutus see otsus ainuõigeks).
Kaitseliidus on vähe õppusi, mis algavad tervisekontrolliga. Kuna SERE ehk ellujäämisväljaõpe on kõrgendatud riskiga ja eriti raske just talvel, vaatas sellel korral parameedik kõik osalejad üle juba kogunemisel Plangu õppehoones. Nõmmekaid ootas ees üsna ebatavaline nädalavahetus: kaks ööpäeva lumises metsas, vähese toiduga ja ilma võimaluseta kasutada magamiskotti — ning millegipärast tuli seda kõike alustada paljakäsi lumehanges!
Veebruari esimese nädalavahetuse veetsid staabikaitsjad Männiku lumisel laskeväljal, et rakendada praktikasse varasemate nädalate tööpäevaõhtutel lihasmällu harjutatud uue laskeväljaõppeeeskirja põnevad ja praktilised laskeharjutused.
Kaitseliidu uus laskeväljaõpe on varasemast oluliselt praktilisema suunitlusega – kogu tegevus toimub täislahingvarustuses ning niisama rangelt käsu peale “täpi toksimine” on asendunud lahinguväljadrillidega, kus tõrkeid kõrvaldatakse iseseisvalt ning alati varjudes ja pidevalt on oluline omada ülevaadet kogu lahinguväljal toimuvast.
„Nii, ja nüüd öelge, kas keegi sai oma auto võimekuse kohta ka midagi uut teada!“, uuris instruktor lumisel välul. „Jaa, muidugi, eks natuke ikka,“ kostus vasakult ja paremalt. Talvine päev hakkas õhtusse jõudma, kõik autod olid kenasti hangedest üles korjatud ning seljataha jäi üks lustlikumaid õppusi, mis tagalarühma autojuhtidele iial osaks saanud.